architekt
Porady

Co robi architekt?

Architekci projektują wszystkie rodzaje budynków. Projektują szkoły i wieżowce. Projektują szpitale i hotele. Projektują również kościoły, dworce kolejowe i zwykłe, regularne domy.

Każdy budynek, który jest używany przez ludzi, został prawdopodobnie zaprojektowany przez jakiegoś architekta.

Dobrze więc, ale co oznacza słowo “projektowanie”? Projekt to po prostu plan. Przed zbudowaniem budynku, architekt musi narysować jego plan. Czasami architekci wykonują kartonowy lub plastikowy model budynku.

Następnie budynek jest budowany przez firmę budowlaną, która postępuje zgodnie z kierunkami planów budynku. Architekt będzie ściśle nadzorował firmę budowlaną, aby upewnić się, że budynek został zbudowany zgodnie z planami.

Dobrze więc, ale co robi architekt, gdy sporządza plan?

projekt domu

Architekt musi wymyślić wiele rzeczy, zanim sporządzi plany budynku. Najpierw musi zastanowić się, do czego będzie służył budynek. Ile osób będzie korzystać z budynku w tym samym czasie? Jakiego rodzaju czynności będą wykonywać ci ludzie w budynku?

Budynek biurowy będzie potrzebował wielu małych pomieszczeń na biura. Szkoła będzie potrzebowała wielu średnich pomieszczeń na sale lekcyjne. A dworzec kolejowy będzie potrzebował jednego większego pomieszczenia dla setek osób, które będą musiały przejść przez nie w tym samym czasie.

Wszystkie te budynki muszą być zbudowane tak, aby mogły być efektywnie wykorzystywane przez każdego, kto przejdzie przez ich drzwi. Kiedy architekci dyskutują o tym, do czego będzie służył budynek, mówią o jego “funkcji”.

Ale funkcja budynku jest tylko jedną z wielu rzeczy, o których architekt musi myśleć podczas projektowania budynku. Dobrzy architekci poświęcają również dużo czasu na to, aby upewnić się, że budynek jest bezpiecznie zaprojektowany i że będzie służył przez wiele lat.

Budynek, który nie jest bezpiecznie zaprojektowany, może spalić się lub zawalić.

Architekci muszą zaprojektować budynek w taki sposób, aby w nagłym wypadku ludzie mogli z niego uciec. Oczywiście, niektóre sytuacje awaryjne, takie jak trzęsienia ziemi czy tornada, niszczą nawet najbezpieczniejsze budynki.

Kilka lat temu architekt został naprawdę zaskoczony, gdy jeden z zaprojektowanych przez niego budynków zawalił się pod ciężarem mokrego śniegu. Budynek był areną sportową z dużym, łukowatym dachem. Ciężki śnieg wywierał tak duży nacisk na dach, że ten się zawalił. Na szczęście w tym czasie nikogo nie było na arenie sportowej.

Oprócz myślenia o funkcji i bezpieczeństwie budynku, architekci spędzają czas kreatywnie zastanawiając się nad tym, jak ma on wyglądać. Tak jak malarz decyduje, które farby umieścić na obrazie, tak architekt decyduje, gdzie umieścić pokoje, ściany i otwarte przestrzenie w budynku.

Tak jak różni malarze mają różne style malowania, tak różni architekci mają różne style projektowania. Jeden z architektów może chcieć wykorzystać w swoich budynkach wiele kół i krzywych. Inny architekt może lubić projektować budynki, które wyglądają elegancko i płasko.

Tak więc architekci muszą być dobrymi artystami i dobrymi naukowcami, gdy projektują budynek. Budynek musi być przyjemny do oglądania, przyjemny do pracy i na tyle mocny, aby był bezpieczny w przypadku większości katastrof naturalnych.

Próba dopilnowania tych wszystkich rzeczy w tym samym czasie jest częścią wyzwania i ekscytacji związanych z byciem architektem.