
Czym są podcasty?
Mówiąc wprost: podcast to program audio, podobnie jak Talk Radio, ale subskrybujesz go na swoim smartfonie i słuchasz go kiedy tylko chcesz.
Mówiąc bardziej szczegółowo, podcast to seria wypowiadanych słów, odcinków audio, z których każdy koncentruje się na konkretnym temacie, jak np. jazda na rowerze. Możesz zapisać się do programu za pomocą aplikacji w telefonie i słuchać odcinków, kiedy tylko chcesz, na słuchawkach, w samochodzie lub przez głośniki.
Jaki jest przykład popularnego podcastu?
Zrozumienie, czym jest podcast, może Ci ułatwić obserwacja , jak stacje radiowe zamieniają swoje programy w podcasty. Ale pamiętaj, że podcasty wyszły daleko poza radio – dowiesz się o tym za minutę!
Po pierwsze, BBC Radio 4 prowadzi audycję radiową o nazwie More or Less: Behind the Stats”, wszystko o ciekawej ekonomii i liczbowych faktach. Program ten jest emitowany o tej samej porze każdego tygodnia, a do słuchania trzeba dostroić radia. Ale… aby ułatwić słuchanie, BBC publikuje każdy odcinek w ramach “More or Less: Podcast”. Każdy odcinek podcastu jest nagraniem odcinka radiowego, a wszystkie one są zorganizowane w jedną serię podcastów.
Tak więc, jeśli jesteś fanem programu radiowego, możesz zapisać się do podcastu “More or Less”, a odcinki będą dostarczane do Ciebie każdego tygodnia. Oznacza to, że możesz słuchać ich w każdej chwili, a nie być przyklejony do radia o tej samej porze każdego tygodnia.
Podcasty to znacznie więcej niż powtarzane radio
Powyższy przykład może dać ci obraz tego, czym jest podcast, ale nie jest to pełna odpowiedź na to pytanie! Zdecydowana większość programów ma tendencję do bycia całkowicie oryginalną zawartością, a nie tylko przerabiania radia.
Wiele z nich ucieka przed kajdanami tradycyjnych formatów radiowych, aby odkryć genialnie oryginalne podejście i całkowicie niszowe tematy. Na przykład:
- Mogą być dowolnej długości, od 1-minutowego fragmentu wiadomości do 3-godzinnego wywiadu pogłębionego.
- Mogą mieć dowolną częstotliwość, od dziennej do miesięcznej.
- Mogą być w dowolnym formacie, od prostych pokazów solowych po mamuty, wieloosobowe dramaty dźwiękowe.
- Mogą poruszać każdy temat, z których wiele nigdy nie trafiłoby do radia.
Bez względu na to, co cię interesuje, znajdziesz program, który pasuje do tematów, które kochasz i czasu, który masz.
Czy podcasty są audio czy wideo?
Większość dzisiejszych podcastów to tylko audio, nawet jeśli istnieją podcasty wideo. Podcasty naprawdę wyrosły z zapotrzebowania na treść w tle. Oznacza to coś, co może Cię zabawiać, edukować lub inspirować w tle innych nudnych czynności.
Na przykład, jednym z najczęstszych sposobów słuchania jest słuchanie w samochodzie. Oczywiście nie można tam oglądać wideo, więc zawartość audio jest świetna. W ten sam sposób podcasty świetnie nadają się do słuchania na siłowni, podczas koszenia trawnika lub w drodze do pracy. Każda chwila zmarnowanego czasu może być chwilą dla audio!
Oczywiście oznacza to, że potrzebujesz czegoś do słuchania, więc możesz potrzebować zestawu słuchawek do połączenia ze swoim smartfonem. W przeciwnym razie, podłącz się do głośników samochodu przez Bluetooth lub zacznij słuchać na Echo lub innym inteligentnym głośniku!
Jak zwykle brzmią Podcasty?
Kiedy słuchasz podcastów, przekonasz się, że wiele z nich jest Ci dość dobrze znanych. Przez lata słyszałeś podobne rodzaje treści, od radia po telewizyjny talk show. Z drugiej strony, dzięki wolności, na jaką pozwala podcast, usłyszysz również podcasty, które są zupełnie nowe i zupełnie inne niż zwykle.
Jak działają podcasty?

Większość podcastów jest skupiona wokół jednego konkretnego tematu. Gospodarz lub gospodarze będą opowiadać o tym temacie na każdym odcinku. Czasami jest on naprawdę specyficzny, jak wyścigi triathlonowe lub trening psów, a czasami bardziej ogólny, jak prowadzenie szczęśliwego życia.
Następnie w każdym odcinku tego podcastu będzie mowa o czymś specyficznym w tym temacie – o wskazówkach żywieniowych dotyczących udziału w triathlonie lub o tym, jak powstrzymać psa od walki z innymi psami.
Każdy odcinek jest zwykle prowadzony przez jednego lub dwóch stałych prezenterów, którzy rozmawiają na ten temat i często zapraszają gości z zewnątrz, aby się do niego przyłączyli lub udzielili wywiadu.
Wiele podcastów jest naprawdę prostych, tylko kilku przyjaciół rozmawia o czymś, czego wszyscy są pasjonatami, na przykład o filmach, dziewiarstwie czy prowadzeniu firmy. Ale niektóre z nich są naprawdę dopracowane i super profesjonalne, włączając w to muzykę tematyczną, efekty dźwiękowe, profesjonalny montaż i inne.
Bardziej profesjonalne podcasty są świetne do słuchania, ale ich produkcja zajmuje dużo więcej czasu i pieniędzy. Z drugiej strony występy amatorskie mogą mieć kilka szorstkich krawędzi, ale oznacza to, że mogą być publikowane co tydzień, i szybko zbierać grono oddanych słuchaczy.
Większość ludzi słucha obu tych typów. Najważniejszym czynnikiem w większości podcastów jest gospodarz lub gospodarze, a ty będziesz kierować się tematami i gospodarzami właśnie, bardziej niż podejściem, które przyjmują.
O co chodzi: podcast a odcinek podcastu?
Ta terminologia jest myląca!
Podcast to seria odcinków, które odnoszą się do programu jako całości. Odcinek podcastu to tylko jedno nagranie z tego całego podcastu. To tak jak w telewizji, naprawdę. Program telewizyjny składa się z całej serii odcinków.
Więc pomyślcie o “Przyjaciołach” jako o serialu i “Tym, w którym się pobrali” jako o odcinku. W tym przypadku “Friends” jest odpowiednikiem podcastu, a “The One Where They Got Got Married” jest epizodem podcastu.
Jaka jest różnica między podcastem a plikiem audio?
Najbardziej skomplikowany aspekt odpowiedzi na pytanie „czym jest podcast?” to różnica między zwykłym plikiem audio a pełnym podcastem.
Najprostszym wyjaśnieniem jest to, że plik audio i odcinek podcastu są technicznie takie same. Jeśli pobrałeś odcinek podcastu z witryny podcastu, odkryłeś już, że właśnie pobierasz plik audio. Różnica pojawia się, gdy dodasz opcję subskrypcji tej serii plików audio.
Tak więc, jeśli korzystasz z usługi hostingowej podcastu, aby umożliwić subskrypcję serii nagrań audio, to nagle zmieniasz je z prostych plików audio we w pełni funkcjonalny podcast! Nadal są to tylko pliki audio, ale oprócz subskrypcji możesz je teraz nazywać podcastami.
Aspekt subskrypcji jest wykonywany automatycznie, jeśli korzystasz z dobrej firmy hostingowej podcastów, ale możesz chcieć dowiedzieć się trochę o tym, jak to działa. Jest on uruchamiany za pomocą technologii o nazwie RSS (to bardzo trudne…) i jest to po prostu język komputerowy, który pozwala oprogramowaniu do obsługi podcastów komunikować się ze stroną internetową podcastów.
Zasadniczo, jeśli podasz swojemu oprogramowaniu do obsługi podcastów (np. Apple Podcasts) adres internetowy witryny internetowej do obsługi podcastów, przeczyta ono kanał RSS i będzie mogło pobrać wszystkie stare odcinki tego podcastu oraz pobierać nowe w miarę ich pojawiania się.
Tak więc, gdy korzystasz z iTunes lub innej dobrej aplikacji do słuchania podcastów, będzie ona śledzić wszystkie Twoje subskrypcje za pośrednictwem każdego kanału RSS Podcastów i automatycznie pobierała nowe odcinki, gdy będą dostępne. Jest to o wiele łatwiejsze niż w przypadku zwykłych plików audio, w przypadku których trzeba by przeszukiwać je w Internecie i pobierać je samodzielnie.
Ważne jest, aby pamiętać, że sam plik audio to nic innego, jak tylko plik audio. Ale jeśli wgrasz ten plik audio na stronę internetową i pozwolisz na jego subskrypcję poprzez kanał RSS, to nagle stanie się on podcastem. Proste!

